sobota, 14 listopada 2015

Żółw błotny



 Żółw błotny jest gatunkiem typowo drapieżnym, który poluje na swoje ofiary pod wodą. Jego pokarmem są głównie wodne owady oraz ich lary ale także nie pogardzi ślimakami, żabami czy nawet małymi rybami. Żółw błotny nie stroni także od padliny.
Karapaks żółwia błotnego charakteryzuje się barwą oliwkowo-brązową, pokryty jest regularnymi, gładkimi tarczami. U samców środkowa część plastronu jest nieco wklęsła. Kończyny oraz głowa pokryte są licznymi małymi, żółtymi plamkami chociaż można spotkać także osobniki, które są pozbawione tych plamek. Długość karapaksu żółwia błotnego rzadko przekracza 20cm, a masa ich ciała dochodzi do 1kg.



Żółw błotny jest gatunkiem naturalnie występującym w południowej i środkowej Europie ale także w zachodniej Azji czy północno-zachodniej Afryce.  W Polsce żółw błotny występuje wyspowo, można spotkać go w Poleskim Parku Narodowym, Borach Tucholskich, a także w Puszczy Augustowskiej oraz w kilku innych parkach czy rezerwatach. Żółw błotny jest jedynym naturalnie występującym gatunkiem żółwia w Polsce. W naturalnym środowisku może przeżyć nawet ponad 100 lat. Głównym środowiskiem życia żółwia błotnego są niziny, jest to gatunek, którego naturalnym środowiskiem jest woda, jedynie samice w okresie rozrodu muszą opuścić wodę w celu złożenia jaj. Zazwyczaj zamieszkują mocno zarośnięte jeziorka, bagna czy trudno dostępne starorzecza. Może je spotkać także w wolno płynących rzekach z obfitą roślinnością. Żółwie błotne większość czasu spędzają pod wodą gdzie żyją i polują, jednak co jakiś czas muszą się wynurzyć aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Żółwie mogą pozostawać pod wodą nawet przez całą godzinę, ponieważ dopiero po tym czasie kończy im się powietrze zgromadzone w płucach. Żółw błotny jest doskonałym nurkiem, posiada świetny wzrok, jest gatunkiem bardzo płochliwym dlatego trudno go spotkać. Jeśli nie jest niepokojony, szczególnie w ciepłe letnie dni lubi wygrzewać się na słońcu. Zimną zwykle zapada w sen zimowy i leży zagrzebany w mule na dnie zbiornika wodnego. Zwykle przesypia około 5 miesięcy i rozpoczyna swoją aktywność między kwietniem, a majem w zależności od warunków atmosferycznych.
Gody żółwi błotnych zaczynają się zaraz po ich przebudzeniu ze snu zimowego, a jaja składane są przez samicę na lądzie, na przełomie maja i czerwca. Zdarza się, że szukając odpowiedniego miejsca na gniazdo żółwica odejdzie od swojego zbiornika o 5km. Kiedy odnajdzie odpowiednio nasłonecznione i suche miejsce, tylnymi łapami wykopuje niewielki dołek w którym składa przeciętnie od 6 do 16 jaj. Po złożeniu jaj samica przysypuje dołek starannie ziemią i wraca do macierzystego zbiornika. Młode żółwie wylęgają się zazwyczaj w sierpniu, a w rejonach zimniejszych nawet i na wiosnę przyszłego roku. Początkowo młode żółwie są małe i bezbronne. Posiadają miękki pancerz, który nie zabezpieczy ich przed drapieżnikami. Zwykle pancerz twardnieje po ok. 6 latach, a już rok później żółwie gotowe są do rozrodu.
Gatunek ten został objęty ścisłą ochroną już w 1935 roku ze względu na jego bardzo rzadkie występowanie. Żółw błotny został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia EN czyli jako gatunek zagrożony wyginięciem. Warto także wspomnieć, że obowiązuję zakaz fotografowania, filmowania i obserwacji, żółwi błotnych w sposób, który mógłby powodować ich niepokojenie lub straszenie. W Polsce istnieje program ochrony żółw błotnych, ochroną objęte są miejsce składania jaj przez żółwie oraz przenoszenie jaj z gniazd do inkubatora w celu zabezpieczenia lęgu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.