Żółw czerwonolicyŻółw czerwonolicy – gatunek żółwia ozdobnego z rodziny żółwi błotnych. Występuje głównie w Ameryce Północnej i Środkowej, a także w północnej części Ameryki Południowej. W Polsce pojawia się jako gatunek inwazyjny na skutek wypuszczania na wolność tego gatunku przez osoby trzymające je w terrariach domowych. Ze względu na dobre zdolności aklimatyzacyjne stanowi zagrożenie dla rodzimego gatunku żółwia błotnego. Obecnie jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem żółwia wodno-błotnego na świecie. Występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. W Europie potrafi przezimować nawet najgorsze zimny. W Polsce występuje w większości zbiorników wodnych w pobliżu dużych miast i niewykluczone, że jego populacja przekracza już populację żółwi błotnych. Młode żółwiki masowo były sprowadzane z Ameryki do Europy, często kupowane pod wpływem impulsu. Młode słodkie żółwiki niestety szybko rosną i przestają być tak atrakcyjne, często też przerastają nasze możliwości i nie możemy im zapewnić odpowiednich warunków do rozwoju dlatego też często lekkomyślni hodowcy wypuszczają takie żółwie do okolicznych zbiorników wodnych, które stanowią ogromną konkurencję dla rodzimego gatunku.Żółw czerwonolicy posiada owalny i mocno spłaszczony karapaks barwy oliwkowo zielonej. U młodszych żółwi pancerz ma kolor od żółto zielonego aż do ciemnozielonego. Po bokach głowy żółw posiada czerwone paski stąd jego nazwa. Żółwie czerwonolice są świetnymi pływakami głównie za sprawą połączenia palców u kończyn za pomocą błony pławnej. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic ale posiadają dłuższe ogony i pazury. Rozmiary dorosłych żółwi mogą bardzo się wahać chociażby ze względu na płeć, zdarzały się osobniki wyjątkowo małe nawet i 12cm ale także i takie których wielkość dochodziła do 30cm. Żółw czerwonolicy występuje głównie w większych zbiornikach ze stojącą wodą. Pokarmem młodych osobników w przeważającej części jest pokarm zwierzęcy. Wraz z wiekiem większość osobników staje się roślinożerna. Jak uzupełnienie swojej diety żółwie czerwonolice nie stronią od wodnych owadów, ślimaków czy ryb. Żółwie czerwonolice zimują tak samo jak żółwie błotne zagrzebane w mule na dnie zbiorników wodnych. W porze aktywności żółwi przy dobrej pogodzie lubią wygrzewać się w promieniach słońca. Gody żółwi odbywają się wczesną wiosną zaraz po wybudzeniu ze snu, samica składa w dołka zwilżonego moczem nawet do 20 jaj od 2 do 3 razy w sezonie. Młode wylęgają się zwykle po ok. 2mc między lipcem, a wrześniem. Jeśli wylęg nastąpi późną jesienią, młode mogą pozostać w gnieździe przez całą zimę i wychodzą z niego dopiero na wiosnę.
W warunkach domowych żółwiom czerwonolicym należy zapewnić odpowiednie warunki jak najbardziej przypominające te normalne. Dlatego też w skład diety żółwi czerwonolicych powinny wchodzi produkty podobne do tych, które żółw może spotkać na wolności. Podstawę diety powinny stanowić rośliny wodne oraz mniejsze wodne zwierzęta. Żółwiom czerwonolicym nie powinno podawać się mięsa ssaków i ptaków oraz warzyw czy owoców ponieważ zazwyczaj tego rodzaju pokarm nie jest dostępny dla tych zwierząt i może niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie. Żółwie powinny być trzymane w dużych akwariach, właściwie czym większy zbiornik tym lepszy. Minimalne wymiary to długość: 5*długość karapaksu żółwia, szerokość: 3*długość karapaksu żółwia, wysokość: jak największa, ważne, żeby poziom wody w akwarium wynosił minimum 1,5 razy długość karapaksu żółwia. Należy zapewnić żółwiom odpowiednio wydajny system filtracyjny ponieważ woda szybko się brudzi. Do wyposażenia akwarium należy włączyć także niewielką wyspę, na którą żółw będzie mógł w razie potrzeby wyjść i odpocząć wygrzewając się w promieniach żarówki grzewczej. W akwarium powinna być także świetlówka emitująca promienie UVB. W letnie dni żółw powinien jak najczęściej korzystać z promieni słonecznych. Należy pamiętać aby zapewnić mu także zacienione miejsce w którym będzie mógł się ukryć przed zbyt mocnymi promieniami słońca. Miejsce powinno być także osłonięte od wiatru ponieważ żółw może się przeziębić.
Rozmnażanie żółwi czerwonolicych jest stosunkowo proste. Płeć młodych żółwi jest właściwie nierozpoznawalna jednak już zwykle po 2-3 latach można ją rozpoznać. U samców tego gatunku trzy środkowe pazury przednich łap są dużo dłuższe od pozostałych pazurów. Różnica w budowie ciała tkwi także w ogonie. W przypadku samców ogon jest trochę dłuższy i grubszy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.