środa, 14 listopada 2012

Żółw lamparci, opis i hodowla żółwia


 

Żółw lamparci (Geochelone pardalis) 

  Przeglądając Internet zauważyłem, że jakoś dziwnie mało jest informacji o tych pięknych żółwiach lamparcich. Dlatego postanowiłem to naprawić!

Gatunek żółwia zyskujący na popularności w ostatnim czasie. Ceny żółwi wahają się w granicach ceny żółwia greckiego ale czego się nie robi dla takich cudownych maleństw, prawda?




Hodowla żółwia lamparciego i pielęgnacja nie odbiega od tych kilku rzeczy o których musimy pamiętać hodując żółwie lądowe czy to stepowe czy greckie.
Nazwa tego gatunku pochodzi od charakterystycznego wzoru na karapaksie. Zamieszkuje obszary sawanny, jeden z najbardziej rozpowszechnionych żółwi w południowej Afryce. Nie jest obecny w Afryce Zachodniej i większości Afryki Środkowej.  Sprzyjają mu tereny półpustynne, chociaż zdarzyło się znaleźć żółwie lamparcie także na obszarach deszczowych. W okresie dużych upałów i niskich temperatur zwykle zamieszkują opuszczone nory lisa czy szakala. Żółwie lamparcie kopia tylko w okresie rozrodczym, żeby zrobić gniazdo dla złożenia jaj. Żywią się tym co znajdą tym skrajnie niekorzystnych warunkach czyli sukulentami, częściami opuncji. W naturalnych warunkach dożywają od 80 do 100 lat!




Opis gatunku:
Jest czwartym co do wielkości gatunkiem żółwia na świecie, ustępuje jedynie takim gigantom jak żółwie z Galapagos czy Seszeli. Dorosłe osobniki osiągają ok. 46cm długości i ważą 19kg. Duże osobniki mogą osiągnąć 70cm i 54kg. Ponadto w znacznie rzadszych przypadkach w Sudanie i wysokich lasach deszczowych żółwie lamparcie przekraczały magiczną granicę 100cm, sprzyjały temu świetne warunki do rozwoju, przede wszystkim obfitość pokarmu.



Gatunek może pochwalić się żółtym lub kremowym odcieniem skóry. Pancerz jest wysoki i wypukły, blaszki pancerza są często w kształcie piramid, oznaczony czarnymi plamami, kreskami, wzór unikalny dla każdego osobnika. W czasie zagrożenia jak większość żółwi potrafią chować głowę i nogi do skorupy. Podobnie jak inne żółwie lądowe czy wodne, ich usta tworzą charakterystyczny dziób zbudowany z twardej tkanki. Żółwie nie posiadają zębów!



Przednie kończyny trochę przypominają wiosła. Mogą poruszać się bardzo szybko na tylnych nogach, manewrować na skalistym terenie, potrafią się wspinać a także nurkować do 10 minut pod wodą. Młode osobniki zadziwiająco dobrze radzą sobie ze wspinaczką, ich pazury doskonale nadają się do wspinania pod drewnie i szorstkich skalnych powierzchniach.
Żółwie lamparcie są coraz częściej hodowane w niewoli, dzięki temu spada popyt na zwierzęta łapane w niewoli. Większość żółwi schwytanych nie jest wolna od kleszczy, roztoczy czy innych pasożytów. Są to zwierzęta bardzo zestresowane, co może spowodować częste choroby zwierzęcia i wizyty u specjalisty.
W dzikich populacjach, żółwie te nadal istnieją na obszarach wiejskich, parków narodowych czy rezerwatów przyrody. Jest jednak jednym z elementów diety wielu miejscowych ludów.
Są to niezwykle długo żyjące zwierzęta osiągające dojrzałość płciową w wieku 12-15 lat, chociaż trzymane w niewoli mogą rosnąc szybciej i dojrzeć nawet w wieku 6 lat.
Podczas kopulacji  żółw wydaje z siebie charakterystyczne odgłosy. Po kopulacji samica składa od 5 do 18 jaj. Rzadko jaja wylęgają się w inkubatorze, dużo większa szansa jest gdy jaja pozostawimy w ziemi, gdy klimat jest podobny do naturalnego. Po wielu tygodniach cierpliwego oczekiwania możemy doczekać się takiego maleństwa:


Ma ktoś z Was żółwia lamparciego ? Pochwalcie się w komentarzach, pozdrawiam! :)

poniedziałek, 24 września 2012

Hodowla żółwi lądowych


Hodowla żółwia lądowego

Hodowla żółwia lądowych to nie tylko przyjemność ale przede wszystkim wyzwanie. Do hodowli potrzebujemy 3 podstawowych rzeczy WIEDZY, CZASU i PIENIĘDZY. Pamiętajmy ze jest to zwierze długowieczne które spędzi z nami połowę naszego życia więc nie może być chwilową zachcianką.

Pierwsze co musimy zrobić przy hodowli żółwi lądowych to wybrać określonych gatunek o sprawdzić jego cenę. Możemy wybierać między żółwiami lądowymi i wodno-lądowymi. Oczywiście ceny tych drugich są dużo niższe [Sprawdź cenę żółwia]. Dla przykładu, żółwia stepowego kupimy za ok. 300zł natomiast żółwia czerwonolicego za max 100zł. I w tym miejscu ostrzegam przed kupowaniem zwierzęcia z niepewnego źródła, często zdarzają się osobniki chore i w złej kondycji. Wiele osobników pochodzi z przemytu i nie posiada odpowiedniej dokumentacji która w Polsce jest wymagana. Wracając do wydatków, nie każdy zdaje sobie sprawę, że cena żółwia to dopiero wierzchołek góry lodowej wydatków. Nie wierzycie? Odsyłam do artykułu o terrarium dla żółwia lądowego lub akwarium dla żółwia wodno-lądowego. Żółw potrzebuje przede wszystkim terrarium w którym będzie spędzał cały swój czas. Terrarium powinno być czyste i przestronne. Akwarium dla żółwia lądowego często się nie sprawdza, są problemy z wentylacją i zbyt dużą wilgotnością, może pojawić się pleśń. Po pewnym czasie akwarium zostanie porysowane pazurami przez żółwia i będzie wyglądać mało estetycznie. Żółw nie jest zwierzęciem domowym, potrzebuje specjalnego klimatu dlatego potrzebujemy terrarium, nie można go trzymać na podłodze w domu, z innymi zwierzętami, narażonego na szereg niebezpieczeństw. Warto o tym pamiętać. Wielkość terrarium to przynajmniej pięć długości pancerza żółwia, wysokość jest mniej istotna, wystarczy żeby żółw nie uciekł gdy wsypiemy mu niezbędną ilość podłoża. Jeśli żółwia trzymamy w pomieszczeniach, w których są przeciągi warto zbudować terrarium trochę wyższe. W zbyt ciasnym terrarium żółw traci kondycję i będzie ospały. W wyposażeniu terrarium powinna znaleźć się lampa emitująca promienie UVB, która rekompensuje brak promieni słonecznych, ponadto należy kupić lampę grzewczą (źródło ciepła), kupujemy także pojemnik na wodę i pokarm. Warto także pomyśleć o kryjówce dla żółwia. Zwierzak będzie czuł się bardziej swobodnie, mając miejsce do ukrycia.




Skoro wybraliśmy już sympatycznego żółwika i mamy dla niego odpowiedni dom to pora się nim odpowiednio zająć. Ale spokojnie o tym także przeczytasz na moim blogu. Naturalnie pojawia nam się pytanie: Jak pielęgnować żółwia?
Teraz mamy już z górki. Zwierzaka karmimy dwa razy dziennie, rano i wieczorem [CZYM?], zepsute resztki usuwamy żeby nic nie gniło i nie pleśniało. Raz w tygodniu możemy zrobić głodówkę co pozwoli na oczyszczenie układu pokarmowego. Co tydzień także żółwiowi przyda się kąpiel w letniej wodzie (wlewamy trochę wody na dnie miski żeby nie utopić żółwia) W tym czasie żółw ma okazję nawodnić swój organizm, to bardzo ważne. Codziennie kontrolujemy stan zdrowia żółwia poprzez prostą obserwację (czy nic nie dzieje się z jego skórą, pancerzem itd.) Okresowo zabieramy gada do specjalisty. Co tydzień sprzątamy w terrarium np. usuwamy odchody. Raz na jakiś czas wymieniamy podłoże. W okresie letnim żółw powinien spędzać czas na odpowiednio przygotowanym wybiegu. Wybieg musimy odpowiednio zabezpieczyć przed wtargnięciem nieproszonych gości np. koty, psy. Pamiętajmy że żółwie świetnie kopią! Okres zimowy to obowiązkowa HIBERNACJA, która korzystnie wpływa na rozwój zwierzęcia. Nie hibernujemy tylko osobników chorych i słabych. I to w skrócie najważniejsze informacje które musimy wiedzieć o naszych nowych przyjaciołach. ŻÓŁWIACH. Powodzenia w hodowli, pozdrawiam.




Zimowanie żółwi lądowych



18 niezbędnych rad dotyczących zimowania żółwi

Oryginalny tekst Jill Martin, tłumaczenie Joanna Rek

Zimowanie żółwi lądowych




1. Jeśli chcesz uniknąć zimowania, nie zostawiaj swojego żółwia na wybiegu zewnętrznym jesienią. Aby nie zasnął, musi od września przebywać w oświetlanym terrarium.

2. Dokładnie waż żółwia przed, w trakcie i po zimowaniu.

3. Nie zimuj żółwia z pełnym żołądkiem. W umiarkowanej temperaturze dorosły żółw średniej wielkości opróżnia swój system pokarmowy nawet około miesiąca.

4. Przed zimowaniem kąp żółwia. Musi być dobrze nawodniony, może to nawet zadecydować o jego życiu.

5. Nie zimuj żółwia, którego niedawno nabyłeś w sklepie, bez uprzedniego dokładnego oznaczenia gatunku lub też bez konsultacji z weterynarzem, który zna się na gadach.

6. Sprawdź czy w jamie gębowej żółwia nie zostały trawy lub pozostałości jedzenia. Rozkładający się pokarm jest główną przyczyną infekcji jamy gębowej podczas hibernacji.

7. Nie zimuj żółwia, który podczas danego sezonu przeszedł poważną chorobę. Podczas zimowania jego system odpornościowy nie będzie działał zbyt skutecznie i infekcja przezwyciężona latem może powrócić.

8. Jeśli żółw ma odpowiednią wagę, jest zdrowy i przyzwyczajony do zimowania w sposób naturalny na zewnątrz, pozwól mu na to. Upewnij się, że wybierze on pod twoją kontrolą suche schronienie.

9. Nie przedziurawiaj nadmiernie pudła, w którym będzie zimował żółw. Jeśli góra jest przykryta pogniecionymi gazetami i materiałem, to powinno dochodzić dość powietrza.

10. Używaj dokładnego termometru do mierzenia temperatury w zimowniku.

11. Nie używaj zimownika, do którego mogą się dostać szczury.

12. Bądź przygotowany do przenoszenia zimownika w różne miejsca w zależności od tego czy temperatura zbyt wzrośnie czy spadnie.

13. Gdy zimą żółw się obudzi, nigdy nie karm go i nie wprowadzaj w hibernację z powrotem. Gdy raz się go wybudzi i naje, powinien pozostać wybudzony.

14. Gdy okres zimowania zbliża się do końca, szukaj znaków oddania moczu. Jeśli wydalił płyny podczas okresu ocieplenia, to znaczy, że nadszedł czas, by go obudzić.

15. Nie zimuj żółwia do końca kwietnia czy początku maja. Zbyt długie zimowanie może spowodować poważne problemy. Najlepiej wybudzać żółwia pod koniec marca.

16. Po obudzeniu zapewnij żółwiowi długie moczenie w letniej wodzie.

17. Nie spodziewaj się, że żółw zacznie jeść, gdy temperatura jego ciała jest zbyt niska. Ponieważ w klimacie umiarkowanym wiosenna pogoda jest nieprzewidywalna, większość żółwi należy trzymać pod lampami do wygrzewania. Wtedy powinny przyjmować pokarm.


źródło: tutaj

Pokarm dla żółwia

Pokarm dla żółwia

Żywienie żółwi lądowych to bardzo kontrowersyjny temat. Wielu początkujących hodowców popełnia szereg błędów w żywieniu żółwi lądowych. Zapewnienie odpowiedniej różnorodności zbliżonej do tej jaką żółwie mają w naturalnych warunkach jest sporym wyzwaniem dla hodowców aczkolwiek jest całkowicie realne do spełnienia :)

 

Jaki pokarm dla żółwia jest odpowiedni? Co wolno a czego nie ?


1. Żółwie lądowe są wyłącznie roślinożerne.
2. Podajemy polne zioła i "zielsko" np. mniszek lekarski, babka lancetowata i szerokolistna, wszystkie odmiany koniczyny, jasnota biała, powój polny, tasznik, wyka, żółtnica drobnokwiatkowa, wrotycz, krwawnik pospolity, gwiazdnica i wiele innych :) Jak widać jest bardzo duży wybór, jednak należy uważać bo nie wszystko można podawać.
3. Nie należy podawać owoców, ponieważ mają za dużo cukru.
4. Nie należy podawać warzyw. Nie podajemy SAŁATY ANI KAPUSTY!!
5. Dieta powinna być uboga w białko(ponieważ powoduje zbyt duże przyrosty i w efekcie krzywicę)
6. Dieta powinna być bogata w błonnik.
7. Odradzam kupowania pokarmów gotowych ponieważ często są źle zbilansowane.
8. Co do picia, proponuje kąpiele żółwia 2 razy w tygodniu w letniej, świeżej, płytkiej wodzie w celu optymalnego nawodnienia organizmu. W terrarium powinien też stać pojemniczek z wodą. Zobacz koniecznie temat o urządzaniu terrarium.

Nie przejmujmy się tym że nasz żółw wolno rośnie, tak ma być. Przyrosty powinny być praktycznie niezauważalne.


Co może się stać przy niewłaściwym żywieniu żółwi lądowych?



Dieta bogata w biało - błąd. Błędów należy wystrzegać się szczególnie w pierwszy miesiącach życia zwierzęcia, ponieważ zmiany w tak młodym wieku zachodzą bardzo szybko i mogą mieć nieodwracalne konsekwencje.

PS. Jeśli chcesz poczytać więcej o żywieniu warto przeczytać artykuły: ART1 ART2

PSS. Rośliny trujące dla żółwia - link do forum 
PSSS. Najczęstsze choroby pancerza żółwi - link 

To chyba wszystkie potrzebne informacje. Teraz wystarczy wyjść na spacer po pokarm dla żółwia! :) Powodzenia