środa, 14 listopada 2012

Żółw lamparci, opis i hodowla żółwia


 

Żółw lamparci (Geochelone pardalis) 

  Przeglądając Internet zauważyłem, że jakoś dziwnie mało jest informacji o tych pięknych żółwiach lamparcich. Dlatego postanowiłem to naprawić!

Gatunek żółwia zyskujący na popularności w ostatnim czasie. Ceny żółwi wahają się w granicach ceny żółwia greckiego ale czego się nie robi dla takich cudownych maleństw, prawda?




Hodowla żółwia lamparciego i pielęgnacja nie odbiega od tych kilku rzeczy o których musimy pamiętać hodując żółwie lądowe czy to stepowe czy greckie.
Nazwa tego gatunku pochodzi od charakterystycznego wzoru na karapaksie. Zamieszkuje obszary sawanny, jeden z najbardziej rozpowszechnionych żółwi w południowej Afryce. Nie jest obecny w Afryce Zachodniej i większości Afryki Środkowej.  Sprzyjają mu tereny półpustynne, chociaż zdarzyło się znaleźć żółwie lamparcie także na obszarach deszczowych. W okresie dużych upałów i niskich temperatur zwykle zamieszkują opuszczone nory lisa czy szakala. Żółwie lamparcie kopia tylko w okresie rozrodczym, żeby zrobić gniazdo dla złożenia jaj. Żywią się tym co znajdą tym skrajnie niekorzystnych warunkach czyli sukulentami, częściami opuncji. W naturalnych warunkach dożywają od 80 do 100 lat!




Opis gatunku:
Jest czwartym co do wielkości gatunkiem żółwia na świecie, ustępuje jedynie takim gigantom jak żółwie z Galapagos czy Seszeli. Dorosłe osobniki osiągają ok. 46cm długości i ważą 19kg. Duże osobniki mogą osiągnąć 70cm i 54kg. Ponadto w znacznie rzadszych przypadkach w Sudanie i wysokich lasach deszczowych żółwie lamparcie przekraczały magiczną granicę 100cm, sprzyjały temu świetne warunki do rozwoju, przede wszystkim obfitość pokarmu.



Gatunek może pochwalić się żółtym lub kremowym odcieniem skóry. Pancerz jest wysoki i wypukły, blaszki pancerza są często w kształcie piramid, oznaczony czarnymi plamami, kreskami, wzór unikalny dla każdego osobnika. W czasie zagrożenia jak większość żółwi potrafią chować głowę i nogi do skorupy. Podobnie jak inne żółwie lądowe czy wodne, ich usta tworzą charakterystyczny dziób zbudowany z twardej tkanki. Żółwie nie posiadają zębów!



Przednie kończyny trochę przypominają wiosła. Mogą poruszać się bardzo szybko na tylnych nogach, manewrować na skalistym terenie, potrafią się wspinać a także nurkować do 10 minut pod wodą. Młode osobniki zadziwiająco dobrze radzą sobie ze wspinaczką, ich pazury doskonale nadają się do wspinania pod drewnie i szorstkich skalnych powierzchniach.
Żółwie lamparcie są coraz częściej hodowane w niewoli, dzięki temu spada popyt na zwierzęta łapane w niewoli. Większość żółwi schwytanych nie jest wolna od kleszczy, roztoczy czy innych pasożytów. Są to zwierzęta bardzo zestresowane, co może spowodować częste choroby zwierzęcia i wizyty u specjalisty.
W dzikich populacjach, żółwie te nadal istnieją na obszarach wiejskich, parków narodowych czy rezerwatów przyrody. Jest jednak jednym z elementów diety wielu miejscowych ludów.
Są to niezwykle długo żyjące zwierzęta osiągające dojrzałość płciową w wieku 12-15 lat, chociaż trzymane w niewoli mogą rosnąc szybciej i dojrzeć nawet w wieku 6 lat.
Podczas kopulacji  żółw wydaje z siebie charakterystyczne odgłosy. Po kopulacji samica składa od 5 do 18 jaj. Rzadko jaja wylęgają się w inkubatorze, dużo większa szansa jest gdy jaja pozostawimy w ziemi, gdy klimat jest podobny do naturalnego. Po wielu tygodniach cierpliwego oczekiwania możemy doczekać się takiego maleństwa:


Ma ktoś z Was żółwia lamparciego ? Pochwalcie się w komentarzach, pozdrawiam! :)

3 komentarze:

  1. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
    and I was wondering your situation; many of us have created
    some nice procedures and we are looking to exchange solutions with
    others, why not shoot me an email if interested.

    Here is my page Hydraulik Poznań

    OdpowiedzUsuń
  2. ja mam ^^ od wczoraj :3
    1.jak sprawdzić czy jest zarobaczony,
    2. ile mu zajmie oswajanie się z nami
    3. czy pies jest dla niego zagrożeniem
    4. jak go ,,ożywić''
    5. czy można go przekarmić czy on tak jak krab tęczowy je tyle ile chce
    6. może jeść owoce (kiwi)!!!!!
    odpowiedzcie na moje pytanie są b. pilne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!

      1. żeby sprawdzić czy jest zarobaczony to najlepiej zabrać go do weterynarza, takiego od gadów, wtedy Ci powie.

      2. wszystko zalezy od czasu jaki mu poświęcasz ale na pewno dłużej trzeba go oswajać niż psa czy kota

      3. pies jest dla niego zagrożeniem, może żółwia zaatakować, najlepiej żeby żółw był w terrarium do którego inne zwierzęta nie będą miały dostępu

      4. Żółwie to zwierzęta zmiennocieplne, może ma za zimno w terrarium i dlatego jest ospały, można spróbować kąpieli w ciepłej wodzie (oczywiście wody tylko trochę żeby żółw mógł swobodnie oddychać i woda powinna być letnia). A to że żółw jest ospały to raczej normalne o tej porze roku, żółwie dopiero zaczynają się budzić ze snu zimowego.

      5. żółw je tyle ile chce

      6. żółwie nie powinny jeść owoców, najlepiej jak będzie to mieszanka odpowiednich ziół i chwastów polnych (oczywiście nie każde żółw może jeść) na pewno nie podawaj mu sałaty!

      pozdrawiam :)

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.