sobota, 14 marca 2020

Skarby polskiej przyrody: Poleski Park Narodowy



Poleski Park Narodowy to ciekawy kierunek wycieczki dla każdego, kto stawia na aktywny wypoczynek na łonie natury. W tym miejscu przyrodnicze atrakcje zachwycają swym bogactwem oraz różnorodnością, a spacer w pięknej scenerii może się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Co warto wiedzieć na temat tego parku narodowego i jego turystycznych walorów?

Poleski Park Narodowy na się czym pochwalić, a o jego wyjątkowości decydują m. in. torfowiska. Dla tych, którzy chcą odkryć ich piękno, a jednocześnie zdobyć wiele ciekawych wiadomości na ich temat, doskonałą propozycją może się okazać spacer ścieżką dydaktyczną „Czahary”. W trakcie takiej wędrówki można pokonać wiele drewnianych kładek, nacieszyć się wspaniałymi widokami oraz skorzystać z licznych platform widokowych. Inną trasą turystyczną jest ścieżka „Spławy", prowadząca w rejon największego zbiornika wodnego na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Jest nim Jezioro Łukie, chętnie odwiedzane i przez amatorów wspaniałych pejzaży, i przez ornitologów. W miejscu tym można obserwować wiele gatunków ptaków, m. in. bielika. Pojawiają się tu również inne gatunki zwierząt, m. in. bobry oraz żółwie błotne. Po Poleskim Parku Narodowym można też wędrować śladami historii. Jednym z ciekawszych motywów takiej wędrówki będzie Powstanie Styczniowe, o którym przypomina ścieżka dydaktyczna „Obóz powstańczy". Prowadzi ona przez największy obóz, założony przez powstańców na terenie dzisiejszego parku narodowego, a jej pokonanie może się dla każdego z nas okazać fascynującą podróżą w czasie i interesującą lekcją historii.
Co jeszcze warto zobaczyć w trakcie wycieczki po terenie Podlaskiego Parku Narodowego? Z pewnością wspaniałym doświadczeniem będzie wizyta w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, w którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat tych zwierząt. Warto też odwiedzić ośrodek dydaktyczny w Starym Załuczu, na terenie którego zgromadzono wiele cennych eksponatów, pozwalających turystom zapoznać się nie tylko z przyrodą Polesia, ale i z jego historią oraz kulturą ludową. Ta wystawa robi ogromne wrażenie i staje się świetnym wprowadzeniem do dalszych wypraw po terenie parku.

wtorek, 10 marca 2020

Drawieński Park Narodowy: co warto o nim wiedzieć?


Drawieński Park Narodowy kusi pięknymi widokami, licznymi rzekami oraz jeziorami, wokół których można spacerować godzinami. Tereny tego parku znane są też z ciekawej szaty roślinnej, a przyrodnicze wycieczki po jego obszarze to szansa na spotkanie się z wieloma gatunkami zwierząt. Co warto wiedzieć na temat tego parku? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas spacerów po jego terenie?

Drawieński Park Narodowy to nie tylko malownicza dolina Drawy. To piękne kompleksy leśne, które mogą oczarować nas swą przyrodniczą wartością. Na ich terenie występuje około 150 gatunków drzew i krzewów, około 900 gatunków roślin naczyniowych, wśród których zalazło się aż 40 gatunków objętych ochroną. Najcenniejsze obszary parku są dodatkowo objęte ochroną rezerwatową. Do najważniejszych miejsc tego typu zalicza się tu rezerwat florystyczny „Targangowe Urwisko”, znane z ciekawych gatunków ciepłolubnej roślinności, kusi też rezerwat „Zawilcowe Lasy”, na terenie którego można ujrzeć piękne buki oraz zawilce. Nad Drawą nie brak też widłaków, które są chronione w rezerwacie „Widłakowy Bór”.
A co ze światem zwierząt? I on jest godnie reprezentowany. Drawieński Park Narodowy stał się domem dla wydr oraz bobrów, na jego terenie można się też spotkać z rzekotkami drzewnymi oraz z gniewoszami plamistymi. Dumą parku pozostają jednak żółwie błotne, żyjące m. in. na terenie faunistycznego rezerwatu „Żółwia Kłoć”. Nad Drawą na nudę nie mogą narzekać też ci turyści, których pasją są ornitologiczne obserwacje. Puchacz, orlik krzykliwy oraz bielik to wybrani reprezentanci ptasiego świata, z jakim można się spotkać w trakcie wycieczki po tym parku narodowym.

Dla miłośników botaniki i dzikich zwierząt park ten bez wątpienia jest atrakcyjnym celem niejednej wycieczki, choć nie tylko interesująca szata roślinna zachęca do poznawania piękna tego parku. Drawieński Park Narodowy kusi licznymi jeziorami, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują Jeziora Domnikowskie oraz jezioro Czarne, leżące w pobliżu osady Ostrowiec. Są one atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy chcą odpocząć w pięknej scenerii i miło spędzić wolny czas na łonie natury.

wtorek, 3 marca 2020

Wyspa na Morzu Jońskim - Zakynthos


Zakynthos - mała wysepka położona na Morzu Jońskim w Grecji. Mała, ale jakże urokliwa i bogata w przepiękne krajobrazy. W tym artykule jednak postaram się opowiedzieć krótko o symbolu wyspy i jej kulinarnych specjałach.
Zakynthos odwiedziłam w tegoroczne wakacje. Po opuszczeniu samolotu, zaduch, który we mnie uderzył był zdumiewający. Ale do rzeczy, Grecja - piękny kraj, w którym biedota i bogactwo współgra na każdym kroku. Zakynthos - jedna z greckich wysp, położona ze stolicą również w Zakynthos, lokalnie znanym Zante. Na wyspie tej królują żółwie. Duże żółwie, bo jeden waży ok. 100 kg. Żyje tam jedyny taki gatunek i jest nim Caretta Caretta. Można powiedzieć, że wszystko na wyspie podporządkowane jest właśnie nim. Dlaczego? Otóż w sezonie lęgowym tego gatunku, w porcie lotniczym obowiązuje zakaz lądowania w nocy. A wszystko dlatego, że żółwie te składają jaja na pobliskich plażach. A więc, wszyscy muszą podporządkować się żółwiom.
Zaś specjałami na wyspie są: pita z tzatziki oraz musaka. Oczywiście nie można zapomnieć o typowej greckiej sałatce. Podobno niebo w gębie. Jak w śródziemnomorskim klimacie bywa, nie można obejść się bez spróbowania dojrzałych owoców. Świeży, soczysty arbuz i pomarańcze to coś, co po prostu trzeba spróbować. Warto!


Drawieński Park Narodowy i jego skarby


Znany z pięknych jezior oraz rzek, jest jednym z ciekawszych kierunków wycieczki dla miłośników przyrody. Drawieński Park Narodowy to miejsce wyjątkowe, które z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Choć powierzchnia Drawieńskiego Parku Narodowego to tylko 100 kilometrów kwadratowych, miłośnicy przyrody na jego terenie z pewnością nudzić się nie będą. Nazywany krainą wydry i żółwia błotnego, może każdego oczarować bogatą szatą roślinną. Pomorskie lasy prezentują się tu wspaniale, kuszą też rezerwaty florystyczne, stworzone z myślą o ochronie wyjątkowo cennych gatunków roślin. Do tych rezerwatów, którym w czasie wycieczki po tym parku warto poświęcić więcej czasu, zalicza się Targankowe Urwisko. To wyjątkowe miejsce, znane z obecności wielu ciekawych gatunków ciepłolubnych. Zawilcowe Lasy oraz Widłakowy Bór to kolejne rezerwaty, na terenie których przyrodnicy mogą w ciekawy sposób spędzić wolny czas. A gdzie warto się wybrać, by móc nacieszyć się widokiem zwierząt żyjących w tym parku? Cenną ostoją żółwia błotnego jest rezerwat Żółwia Kłoć, z kolei wyspy na Jeziorze Ostrowieckim są popularnymi miejscami lęgowymi dla wielu ptaków wodnych oraz drapieżnych.

Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie parku, ten z pewnością spędzi niezapomniany urlop na łonie natury. Tu wyjątkowe atrakcje i piękne widoki czekają na gości niemal na każdym kroku, dzięki czemu każdy turysta spędzi tu czas w ciekawy i przyjemny sposób.