wtorek, 2 czerwca 2020

Letni wybieg dla żółwia

Dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze dlatego warto pomyśleć o wybiegu dla naszego żółwia. Na pewno nie będzie to jeszcze wybieg, z którym żółwia można zostawić na cały dzień ale na parę godzin w cieplejsze dni jak najbardziej. Warto przyzwyczajać naszego żółwia do nowych warunków. Tutaj jeszcze podkreślę, że mimo sprzyjających warunków cały czas trzeba kontrolować czy z naszym żółwiem nie dzieje się nic złego na wybiegu. Czy nie brakuje mu wody, pokarmu lub nie atakują go dzikie zwierzęta. Zwracajmy uwagę także na warunki atmosferyczne.

W przypadku żółwia stepowego minimalna wielkość miejsca przeznaczonego na wybieg to 1m2. Należy pamiętać, że teren musi być osłonięty od wiatru i przynajmniej częściowo zacieniony, żeby nasz żółw miał możliwość ukrycia się przed zbyt wysoką temperaturą. Ponadto teren powinien być ogrodzony, tak żeby dzikie koty psy czy większe ptaki nie próbowały zrobić krzywdy naszemu pupilowi. Ważne jest ogrodzenie wybiegu nie tylko po bogach ale także z góry. W przypadku zbyt niskich boków żółw może zwyczajnie uciec. Wbrew powszechnej opinii żółwie potrafią bardzo szybko chodzić i tak na prawdę chwila nieuwagi może wystarczyć, żeby żółw zniknął nam na zawszę.
Warto na wybiegu ustawić mały domek w którym żółw będzie mógł się schronić. Należy ustawić też mały pojemnik z wodą oraz pokarm. Dodatkowo należy pamiętać, że szczególnie żółwie stepowe bardzo dobrze potrafią kopać. W naturalnym środowisku podczas miesięcy letnich żółwie wykopują długie nory i tam spędzają najgorętszy okres dlatego warto mieć ten fakt na uwadze. 

W przypadku większych żółwi należy zapewnić odpowiednio większy wybieg oraz większa kryjówkę. Tak żeby żółw nie czuł się zestresowany zbyt mała przestrzenią. 

Pamiętajmy także, żeby nie zostawiać żółwia na noc na takim wybiegu. Noce są jeszcze za zimne i żółw może nam się przeziębić!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.