czwartek, 13 sierpnia 2020

Jak chronić żółwia lądowego podczas upałów?


Wielu hodowców żółwi lądowych odnosi mylne wrażenie, że żółwie są bardzo odporne na wszelkie zmiany temperatury i w ogólne na warunki środowiskowe. Niestety w przypadku żółwi lądowych sprawa nie wygląda tak prosto. Żółwie lądowe należy hodować odpowiedzialne, warto to podkreślić na samym wstępie. Przed każdą czynnością przy naszych zwierzętach należy zachować się z rozwagą.

W przypadku hodowli żółwi lądowych, niezwykle ważną rzeczą jest odpowiedzialność za hodowanego żółwia. Większość żółwi na przykład żółw stepowych zamieszkuje stepy i tereny gorące. Nie znaczy to jednak, że żółwie są odporne na wysokie temperatury. Zwykle żółw gorące okresy w ciągu dnia spędza w cieniu lub w noże pod ziemią i nie jest wtedy aktywny. Wspomniany wcześniej żółw stepowy kopie głębokie nory w ziemi i tam spędza najbardziej upalną część roku. Zwykle zapada wtedy w estywację czyli sen letni co pomaga mu przetrwać te trudne miesiące. W przypadku hodowli żółwi, a także przy budowie zewnętrznego terrarium trzeba starannie wybrać miejsce w którym nasz żółw będzie żył. Kluczową kwestią jest pozostawienie dużego miejsca w cieniu, w którym żółw będzie mógł się schować gdy temperatura będzie zbyt wysoka. Warto postawić także miejsce w którym żółw będzie mógł się schronić. Dodatkowo, bardzo ważne, żeby żółw miał stale dostęp do świeżej wody, bez tego elementu łatwo narazić żółwia na odwodnienie. 

W przypadku hodowli żółwi lądowych należy postępować bardzo odpowiedzialnie, tak jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, szczególnie podczas upałów, które przeszkadzają nie tylko nam ale też i naszym żółwiom. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.