Jeżeli taka sytuacja trwa od kilku dni to na pewno nie jest to dobry sygnał. Warto zabrać naszego żółwia do weterynarza od gadów, bo być może żółw jest po prostu chory.
Dodatkowo warto przyjrzeć się warunkom w jakich przebywa nasz żółw. Odpowiednie wyposażenie terrarium jest bardzo ważne. W tym przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia i terrarium. Do sprawdzenia warunków w których mieszka żółw na pewno przyda się termometr i higrometr. W podczas ciepłych dni, żółw nie będzie potrzebował dodatkowego światła, które będzie generowało ciepło. W terrarium może być po prostu za gorąco i żółw nie będzie zainteresowany aktywnością w takiej temperaturze. Wtedy wystarczy zapalona lampa UV. Pamiętajmy, że nawet jeżeli żółw stoi w pomieszczeniu jasnym blisko okna to promienie UV nie przenikają przez szkło i dodatkowa lampa UV jest zawsze konieczna - przy okazji nie zalecam stawiania terrarium przy oknie ze względu na duże zmiany temperatury i możliwe przegrzanie zwierzęcia lub zaziębienie w przypadku przeciągu. Z drugiej strony podczas dni zimnych, dodatkowe ogrzewanie będzie konieczne do prawidłowego funkcjonowania żółwia. Jeżeli hodujemy żółwia w zbyt niskiej temperaturze na pewno nie będzie on aktywny, może dodatkowo też mniej jeść. Trzeba pamiętać, że żółwie to gady i ich fizjologia mocno różni się od naszej. Żółwie są uzależnione od temperatury otoczenia i nie potrafią same się ogrzać. Kolejnym ważnym punktem do rozważenia podczas hodowli żółwi jest wybudowanie zewnętrznego wybiegu. Na takim wybiegu żółw mógłby spędzać ciepłe letnie dni. Na pewno poprawi to jego aktywność i ogólną kondycję. Trzeba tylko zadbać o bezpieczeństwo żółwia czyli ochronę przed drapieżnikami. Stały dostęp do czystej wody i kryjówki przed palącym słońcem.
Na koniec warto zastanowić się czym karmimy naszego żółwia. Czy pokarm jest dobrej jakości? Czy dieta nie jest monotonna ? Czy jest bogata we wszystkie niezbędne minerały? Dodatkowo można żółwia wykąpać w letniej wodzie do powinno skłonić go do wypróżnienia i poprawi jego apetyt i aktywność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.