Zazwyczaj żółwie tego gatunku posiadają kolor brązowy z żółtymi plamkami i kremowo-białym spodem. Niestety niezwykły kolor żółwia to dla niego duże zagrożenie ponieważ bardzo rzuca się w oczy i jest łatwym celem dla drapieżników.
Hodowla żółwi lądowych, żywienie żółwi lądowych, rozmnażanie żółwi, terrarium dla żółwi.
sobota, 21 listopada 2020
Żółty żółw szylkretowy
wtorek, 20 października 2020
Ceny żółwi, cena żółwia 2020
Postanowiłem zaktualizować artykuł dotyczący cen żółwia według stawek w 2020 roku. Poprzedni artykuł był pisany dobrych kilka lat temu i zamieszczone w nim stawki mogą być już nieaktualne.
Poniżej ceny żółwi - najpopularniejsze gatunki:
1. Cena żółwia stepowego 350-500 zł.
Zdecydowanie najpopularniejszy gatunek żółwia lądowego, dodatkowo jeden z najtańszych gatunków. Dostępny we wszystkich większych sklepach zoologicznych. Jego ceny zaczynają się od 350zł i dochodzą do 500zł. Zależnie od sklepu zoologicznego, lokalizacji i wieku samego zwierzęcia.
2. Cena żółwia greckiego 520 zł
Kolejny bardzo popularny gatunek żółwia, niestety nieco droższy. Jego ceny od paru lat oscylują w granicach 500zł.
3. Cena żółwia lamparciego 460zł
Przepiękny żółw. Rośnie bardzo szybko i rozmiarem przegania z pewnością żółwia stepowego ale także greckiego.
4. Cena żółwia pustynnego 590 zł
Dosyć drogi gatunek żółwia, dorastający do na prawdę solidnych rozmiarów. Dorosłe osobniki potrafią ważyć ok. 50kg dlatego warto poważnie się zastanowić czy mamy miejsce w domu i warunki dla takiego stworzenia.
5. Cena żółwia gwiaździstego 950zł
Obok żółwia pustynnego jeden z najdroższych gatunków żółwi hodowlanych, posiadający przepiękną skorupę. Niestety w większości sklepów nie jest dostępny i trzeba czekać na zamówienie.
niedziela, 11 października 2020
Hodowla żółwi lądowych - zapasy na zimę
środa, 19 sierpnia 2020
Hodowla żółwi - czemu żółw cały czas śpi ?
Jeżeli taka sytuacja trwa od kilku dni to na pewno nie jest to dobry sygnał. Warto zabrać naszego żółwia do weterynarza od gadów, bo być może żółw jest po prostu chory.
Dodatkowo warto przyjrzeć się warunkom w jakich przebywa nasz żółw. Odpowiednie wyposażenie terrarium jest bardzo ważne. W tym przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia i terrarium. Do sprawdzenia warunków w których mieszka żółw na pewno przyda się termometr i higrometr. W podczas ciepłych dni, żółw nie będzie potrzebował dodatkowego światła, które będzie generowało ciepło. W terrarium może być po prostu za gorąco i żółw nie będzie zainteresowany aktywnością w takiej temperaturze. Wtedy wystarczy zapalona lampa UV. Pamiętajmy, że nawet jeżeli żółw stoi w pomieszczeniu jasnym blisko okna to promienie UV nie przenikają przez szkło i dodatkowa lampa UV jest zawsze konieczna - przy okazji nie zalecam stawiania terrarium przy oknie ze względu na duże zmiany temperatury i możliwe przegrzanie zwierzęcia lub zaziębienie w przypadku przeciągu. Z drugiej strony podczas dni zimnych, dodatkowe ogrzewanie będzie konieczne do prawidłowego funkcjonowania żółwia. Jeżeli hodujemy żółwia w zbyt niskiej temperaturze na pewno nie będzie on aktywny, może dodatkowo też mniej jeść. Trzeba pamiętać, że żółwie to gady i ich fizjologia mocno różni się od naszej. Żółwie są uzależnione od temperatury otoczenia i nie potrafią same się ogrzać. Kolejnym ważnym punktem do rozważenia podczas hodowli żółwi jest wybudowanie zewnętrznego wybiegu. Na takim wybiegu żółw mógłby spędzać ciepłe letnie dni. Na pewno poprawi to jego aktywność i ogólną kondycję. Trzeba tylko zadbać o bezpieczeństwo żółwia czyli ochronę przed drapieżnikami. Stały dostęp do czystej wody i kryjówki przed palącym słońcem.
Na koniec warto zastanowić się czym karmimy naszego żółwia. Czy pokarm jest dobrej jakości? Czy dieta nie jest monotonna ? Czy jest bogata we wszystkie niezbędne minerały? Dodatkowo można żółwia wykąpać w letniej wodzie do powinno skłonić go do wypróżnienia i poprawi jego apetyt i aktywność.
czwartek, 13 sierpnia 2020
Jak chronić żółwia lądowego podczas upałów?
W przypadku hodowli żółwi lądowych, niezwykle ważną rzeczą jest odpowiedzialność za hodowanego żółwia. Większość żółwi na przykład żółw stepowych zamieszkuje stepy i tereny gorące. Nie znaczy to jednak, że żółwie są odporne na wysokie temperatury. Zwykle żółw gorące okresy w ciągu dnia spędza w cieniu lub w noże pod ziemią i nie jest wtedy aktywny. Wspomniany wcześniej żółw stepowy kopie głębokie nory w ziemi i tam spędza najbardziej upalną część roku. Zwykle zapada wtedy w estywację czyli sen letni co pomaga mu przetrwać te trudne miesiące. W przypadku hodowli żółwi, a także przy budowie zewnętrznego terrarium trzeba starannie wybrać miejsce w którym nasz żółw będzie żył. Kluczową kwestią jest pozostawienie dużego miejsca w cieniu, w którym żółw będzie mógł się schować gdy temperatura będzie zbyt wysoka. Warto postawić także miejsce w którym żółw będzie mógł się schronić. Dodatkowo, bardzo ważne, żeby żółw miał stale dostęp do świeżej wody, bez tego elementu łatwo narazić żółwia na odwodnienie.
W przypadku hodowli żółwi lądowych należy postępować bardzo odpowiedzialnie, tak jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, szczególnie podczas upałów, które przeszkadzają nie tylko nam ale też i naszym żółwiom.
wtorek, 2 czerwca 2020
Letni wybieg dla żółwia
sobota, 14 marca 2020
Skarby polskiej przyrody: Poleski Park Narodowy
Poleski Park Narodowy to ciekawy kierunek wycieczki dla każdego, kto stawia na aktywny wypoczynek na łonie natury. W tym miejscu przyrodnicze atrakcje zachwycają swym bogactwem oraz różnorodnością, a spacer w pięknej scenerii może się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Co warto wiedzieć na temat tego parku narodowego i jego turystycznych walorów?
Poleski Park Narodowy na się czym pochwalić, a o jego wyjątkowości decydują m. in. torfowiska. Dla tych, którzy chcą odkryć ich piękno, a jednocześnie zdobyć wiele ciekawych wiadomości na ich temat, doskonałą propozycją może się okazać spacer ścieżką dydaktyczną „Czahary”. W trakcie takiej wędrówki można pokonać wiele drewnianych kładek, nacieszyć się wspaniałymi widokami oraz skorzystać z licznych platform widokowych. Inną trasą turystyczną jest ścieżka „Spławy", prowadząca w rejon największego zbiornika wodnego na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Jest nim Jezioro Łukie, chętnie odwiedzane i przez amatorów wspaniałych pejzaży, i przez ornitologów. W miejscu tym można obserwować wiele gatunków ptaków, m. in. bielika. Pojawiają się tu również inne gatunki zwierząt, m. in. bobry oraz żółwie błotne. Po Poleskim Parku Narodowym można też wędrować śladami historii. Jednym z ciekawszych motywów takiej wędrówki będzie Powstanie Styczniowe, o którym przypomina ścieżka dydaktyczna „Obóz powstańczy". Prowadzi ona przez największy obóz, założony przez powstańców na terenie dzisiejszego parku narodowego, a jej pokonanie może się dla każdego z nas okazać fascynującą podróżą w czasie i interesującą lekcją historii.
Co jeszcze warto zobaczyć w trakcie wycieczki po terenie Podlaskiego Parku Narodowego? Z pewnością wspaniałym doświadczeniem będzie wizyta w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, w którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat tych zwierząt. Warto też odwiedzić ośrodek dydaktyczny w Starym Załuczu, na terenie którego zgromadzono wiele cennych eksponatów, pozwalających turystom zapoznać się nie tylko z przyrodą Polesia, ale i z jego historią oraz kulturą ludową. Ta wystawa robi ogromne wrażenie i staje się świetnym wprowadzeniem do dalszych wypraw po terenie parku.
wtorek, 10 marca 2020
Drawieński Park Narodowy: co warto o nim wiedzieć?
Drawieński Park Narodowy kusi pięknymi widokami, licznymi rzekami oraz jeziorami, wokół których można spacerować godzinami. Tereny tego parku znane są też z ciekawej szaty roślinnej, a przyrodnicze wycieczki po jego obszarze to szansa na spotkanie się z wieloma gatunkami zwierząt. Co warto wiedzieć na temat tego parku? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas spacerów po jego terenie?
Drawieński Park Narodowy to nie tylko malownicza dolina Drawy. To piękne kompleksy leśne, które mogą oczarować nas swą przyrodniczą wartością. Na ich terenie występuje około 150 gatunków drzew i krzewów, około 900 gatunków roślin naczyniowych, wśród których zalazło się aż 40 gatunków objętych ochroną. Najcenniejsze obszary parku są dodatkowo objęte ochroną rezerwatową. Do najważniejszych miejsc tego typu zalicza się tu rezerwat florystyczny „Targangowe Urwisko”, znane z ciekawych gatunków ciepłolubnej roślinności, kusi też rezerwat „Zawilcowe Lasy”, na terenie którego można ujrzeć piękne buki oraz zawilce. Nad Drawą nie brak też widłaków, które są chronione w rezerwacie „Widłakowy Bór”.
A co ze światem zwierząt? I on jest godnie reprezentowany. Drawieński Park Narodowy stał się domem dla wydr oraz bobrów, na jego terenie można się też spotkać z rzekotkami drzewnymi oraz z gniewoszami plamistymi. Dumą parku pozostają jednak żółwie błotne, żyjące m. in. na terenie faunistycznego rezerwatu „Żółwia Kłoć”. Nad Drawą na nudę nie mogą narzekać też ci turyści, których pasją są ornitologiczne obserwacje. Puchacz, orlik krzykliwy oraz bielik to wybrani reprezentanci ptasiego świata, z jakim można się spotkać w trakcie wycieczki po tym parku narodowym.
Dla miłośników botaniki i dzikich zwierząt park ten bez wątpienia jest atrakcyjnym celem niejednej wycieczki, choć nie tylko interesująca szata roślinna zachęca do poznawania piękna tego parku. Drawieński Park Narodowy kusi licznymi jeziorami, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują Jeziora Domnikowskie oraz jezioro Czarne, leżące w pobliżu osady Ostrowiec. Są one atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy chcą odpocząć w pięknej scenerii i miło spędzić wolny czas na łonie natury.
wtorek, 3 marca 2020
Wyspa na Morzu Jońskim - Zakynthos
Zakynthos - mała wysepka położona na Morzu Jońskim w Grecji. Mała, ale jakże urokliwa i bogata w przepiękne krajobrazy. W tym artykule jednak postaram się opowiedzieć krótko o symbolu wyspy i jej kulinarnych specjałach.
Zakynthos odwiedziłam w tegoroczne wakacje. Po opuszczeniu samolotu, zaduch, który we mnie uderzył był zdumiewający. Ale do rzeczy, Grecja - piękny kraj, w którym biedota i bogactwo współgra na każdym kroku. Zakynthos - jedna z greckich wysp, położona ze stolicą również w Zakynthos, lokalnie znanym Zante. Na wyspie tej królują żółwie. Duże żółwie, bo jeden waży ok. 100 kg. Żyje tam jedyny taki gatunek i jest nim Caretta Caretta. Można powiedzieć, że wszystko na wyspie podporządkowane jest właśnie nim. Dlaczego? Otóż w sezonie lęgowym tego gatunku, w porcie lotniczym obowiązuje zakaz lądowania w nocy. A wszystko dlatego, że żółwie te składają jaja na pobliskich plażach. A więc, wszyscy muszą podporządkować się żółwiom.
Zaś specjałami na wyspie są: pita z tzatziki oraz musaka. Oczywiście nie można zapomnieć o typowej greckiej sałatce. Podobno niebo w gębie. Jak w śródziemnomorskim klimacie bywa, nie można obejść się bez spróbowania dojrzałych owoców. Świeży, soczysty arbuz i pomarańcze to coś, co po prostu trzeba spróbować. Warto!
Drawieński Park Narodowy i jego skarby
Znany z pięknych jezior oraz rzek, jest jednym z ciekawszych kierunków wycieczki dla miłośników przyrody. Drawieński Park Narodowy to miejsce wyjątkowe, które z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Choć powierzchnia Drawieńskiego Parku Narodowego to tylko 100 kilometrów kwadratowych, miłośnicy przyrody na jego terenie z pewnością nudzić się nie będą. Nazywany krainą wydry i żółwia błotnego, może każdego oczarować bogatą szatą roślinną. Pomorskie lasy prezentują się tu wspaniale, kuszą też rezerwaty florystyczne, stworzone z myślą o ochronie wyjątkowo cennych gatunków roślin. Do tych rezerwatów, którym w czasie wycieczki po tym parku warto poświęcić więcej czasu, zalicza się Targankowe Urwisko. To wyjątkowe miejsce, znane z obecności wielu ciekawych gatunków ciepłolubnych. Zawilcowe Lasy oraz Widłakowy Bór to kolejne rezerwaty, na terenie których przyrodnicy mogą w ciekawy sposób spędzić wolny czas. A gdzie warto się wybrać, by móc nacieszyć się widokiem zwierząt żyjących w tym parku? Cenną ostoją żółwia błotnego jest rezerwat Żółwia Kłoć, z kolei wyspy na Jeziorze Ostrowieckim są popularnymi miejscami lęgowymi dla wielu ptaków wodnych oraz drapieżnych.
Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie parku, ten z pewnością spędzi niezapomniany urlop na łonie natury. Tu wyjątkowe atrakcje i piękne widoki czekają na gości niemal na każdym kroku, dzięki czemu każdy turysta spędzi tu czas w ciekawy i przyjemny sposób.
sobota, 22 lutego 2020
Żółwie wodne - w praktyce
Poniżej kilka przydanych informacji, które pomogą w opiece nad żółwiem wodny. Oczywiście warto przeczytać więcej materiałów żeby prawidłowo opiekować się tymi zwierzętami.
Żółwie wodne są w zasadzie wszystkożerne, czyli można podawać im pokarm zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Z powodzeniem można karmić żółwia wodnego gotowym pokarmem ze sklepu zoologicznego jednak warto stosować dietę urozmaiconą. Należy wybierać pokarm sprawdzonych firm, wysokiej jakości, z bogatą zawartością odżywczą. Oprócz takiego pokarmu do diety żółwia wodnego warto wpleść liście roślin, dżdżownice, ślimaki i inne tego typu przysmaki. Dzięki takiej diecie nasz żółw wodny odwdzięczy się nam długim i zdrowym życiem.
Ginący gatunek żółw błotny
Niestety jest to gatunek zagrożony wyginięciem i pewnie niewielu z Was miało okazję zobaczyć żółwia błotnego w jego naturalnym środowisku. Dużym zagrożeniem dla żółwi błotnych jest kurczenie ich naturalnych środowisk, a także hodowla innych żółwi wodnych w naszych domach. Często sytuacją jest wypuszczanie żółwi wodnych do naturalnego środowiska. Są to gatunki szczególnie inwazyjne, które wypierają żółwia błotnego i staje się on coraz rzadszy. Na szczęście są miejsca w Polsce, gdzie trwają prace nad ochroną tego gatunku. Przykładem może być Nadleśnictwo Siewierz na południu Polski, gdzie właśnie wypuszczono kilka żółwi błotnych do specjalnie przygotowanego oczka wodnego gdzie będą mogły przeżyć zimę i spokojnie się rozmnażać.
Więcej informacji pod tym linkiem:
Żółw błotny - Siewierz